Start

Arcade Parts

Arcade Stick

MAK/Superguns

Articles

Autor: kowal©

Balltop vs Battop - sposoby trzymania szczytu drążka

 

           Temat tego artykułu jest luźny i tak naprawdę poruszane kwestie są czysto umowne. Nie ma recepty na to jak najlepiej trzymać szczyt joysticka ani co wybrać kulisty (balltop) czy owalny (battop). Każdy sam sobie z czasem wytrenuje swój chwyt jak i typ gałki. Można się jednak pokusić o wyjaśnienie co tak dokładnie daje nam dany sposób trzymania szczytu. Chwyt nie tylko zależy od preferencji ale też od gier i ich systemów czego jest więcej a czego mniej: półokręgów czy prostych kierunków. Osobiście pomimo że więcej gram na balltopie nie wyobrażam sobie grania w UMK3 na niczym innym niż battop.

Podchwyt

           Podchwytem możemy trzymać tylko joystick balltop. Chwytamy go jak kieliszek od szampana przeważnie drążek przechodzi miedzy środkowym a serdecznym palcem. Korzyścią z tego sposobu trzymania jest większa szybkość reakcji. Podchwyt ewidentnie skraca rzut drążka im niżej go łapiemy tym mamy mniej drogi na wychyleniu po prostu to daje większa szybkość. Często bywa nazywany japońskim uchwytem dlatego że w Japonii większość osób tak gra. Wyjaśnia to też fakt że nie ma tam zbyt wielu battopów w salonach, tych nie da się tym sposobem trzymać. Podchwyt na pewno jest mniej precyzyjny i dla wielu osób niewygodny. W Euro i USA bardzo rzadko się widzi osoby tak grające niezbędne są całe godziny treningu aby się pewnie z nim czuć. Blokuje on silniej nadgarstek i zwiększa napięcia w nim. Paradoksalnie to właśnie na dodatek samym nadgarstkiem przy podchwycie gramy a łokieć wyłączamy z ruchu więc to się wszystko kumuluje. Dlatego Japończycy co chwilę grając na automacie machają dłońmi, kręcą 360 przed i po walce aby rozruszać kości oraz zlikwidować naprężenia w nadgarstku. Jest to najsłabszy chwyt drążek musi być miękki. To tłumaczy też fakt dlaczego japońskie joysticki są tak miękkie.

Nachwyt

           Nachwyt czyli chwyt górny jest stosunkowo precyzyjny zarówno gdy trzymamy balltop jak i battop. Co przekłada się na dokładniejsze wpisywanie kombinacji. Rośnie na nim niestety realna droga w rzucie i angażu po prostu przy tym chwycie drążek jest najwolniejszy. Chwyt ten nazywam francuskim bo sporo graczy z Francji go używa oraz facet tak grający wygląda co najmniej metroseksualnie.

Neutralny

           Chwyt od boku jest zdecydowanie najbardziej intuicyjny i najwięcej osób go wybiera bo nie meczy nadgarstka. Lepszy do wbijania prostych kierunków, zarówno stosowany dla balltop jak i battop. Mamy więcej siły najmniej się meczymy bo grając włącza się całe przedramię. Zmienia on niestety dynamikę i wprowadza asymetrie, prawa strona jest wyraźnie silniejsza przy tym chwycie. Głównie dlatego iż w prawo naciskamy na joystick całą dłonią i kilkoma palcami a w lewo zazwyczaj tylko kciukiem. Chwyt ten nazywany jest często amerykańskim bo głównie w USA battopy przyjęły się w salonach a te są prawie zawsze trzymane od boku.