Start

Arcade Parts

Arcade Stick

MAK/Superguns

Articles

Autor: kowal©

CPS2 suicide bartery - wymiana baterii

 

           Capcom aby się zabezpieczyć przed piractwem umieścił klucz w RAM a pamięć była podtrzymywana przez baterie litowa 3,6V 1/2AA. Teoretycznie okres jej bezawaryjnej pracy to 5 lat. Bateria nosi zwyczajową nazwę “suicide battery” nie bez powodu jej padniecie oznacza śmierć klucza a tym samym całego PCB. Można zapuścić phoenixa jednak to ostateczność a dużo prostszą metodą jest wymienienie jej w porę.

 Vampira nabyłem okazyjnie na allegro. Leżał troszkę u znajomego bo nie miałem MAKa by sprawdzić PCB potem dekował na szafie prawie 3 lata. Niedawno go wyjąłem z okazji zakupu MAKa i przypomniałem sobie ze bateria nie zmieniana… Zakupiłem francuskiego SAFTa (katalog Varta) dokładnie to SAFT-LS14250CNA z TME bo to jedyny sensowny zamiennik dostępny w PL. Oryginalnego Maxell nigdzie niestety nie udało mi się zdobyć z tego co wiem miał około 1600mAh a SAFT ma niestety około 1200-950mAh rożnie podają. Z deka drogie to jest (20-30zł) można znaleźć tańsze zamienniki ale nie miałem zamiaru pchać made in china w płytę co łazi po 150$ aby zaoszczędzić góra 15zł. Kwas z wylanej baterii zniszczy ścieżki.

 Musimy odpiąć płytę z gra od matki CPS2. Bateria znajduje się oczywiście w płycie z programem. Standardowo musimy zaopatrzyć się w klucz Torx 20 z dziurką aby ściągnąć obudowę płyty.

 Baterie łatwo zlokalizować bo nie jest niczym zabudowana i wystaje wolno z płyty. Podmiana musi trwać poniżej 40min po tym czasie klucz się skasuje. 40min to dużo i spokojnie wystarczy więc nie ma co panikować proces podmiany trwał u mnie jakieś 4 minuty. Najważniejsze to nie wpiąć jej odwrotnie bo spowoduje to ponoć natychmiastowa utratę klucza.

 Ścieżki są duże baterie łatwo odlutować, przyda się odsysacz do cyny.

 Po odlutowaniu Maxella w jego miejsce wstawiamy SAFTa z wąsami lutowniczymi. Lutujemy końcówki wąsów do PCB a nadmiar odstających końcówek odcinamy.

Na koniec pozostaje nam przetestowanie płyty jak widać jeszcze bangla!

THX 4 Senshu