Start

Arcade Parts

Arcade Stick

MAK/Superguns

Articles

Autor: kowal©

Modyfikowanie joysticków

          

           Czasem to czy joystick ma balltop lub battop jest decydującym czynnikiem przy wyborze. Przyzwyczajenia w chwycie drążka lub czasem zwykłe względy estetyczne biorą niejednokrotnie górę nad faktycznymi właściwościami kontrolera. Wcale nie musimy rezygnować z zakupu danego modelu istnieje mnóstwo sposobów aby mieć balltop na joysticku który sprzedawany wyłącznie jako battop i odwrotnie.

Modyfikacje nieinwazyjne

Modyfikacje gotowymi komponentami gwintowanych trzonków

           Japońskie joysticki mają odkręcane szczyty a drążek zaopatrzony w gwint M6. Jest to standard stosowany współcześnie przez Seimitsu i Sanwę a w przeszłości spotykany był też w joystickach Konami. Ogólnie standardowe balltopy Sanwy prezentują się lepiej ale Seimitsu ma asa w rękawie w postaci ekskluzywnej serii Bublle Ball. Sanwa okresowo wprowadzała serie Meshball a obecnie oferta ma się rozszerzyć o przeźroczyste kulki analogiczne do Bubelle Ball. Dodatkowo Sanwa sprzedaje luzem battop pochodzący z modelu JLW-UM8 ma on co prawda gwint M10 ale w komplecie mamy przejściówkę w postaci mufy redukującej gwint do rozmiaru M6. Battop ten możemy więc nakręcić prawie na każdy drążek w miejsce balltopa.

           Sanwa dodatkowo sprzedaje plastikową osłonkę pogrubiająca trzon, niestety pasuje ona jednak tylko na drążki o średnicy 9mm.

Wykonywanie nowych drążków

           Przy wytwarzaniu nowych drążków bez fachowych narzędzi jak tokarka czy też fachowca do jej obsługi się nie obejdzie. Najpierw trzeba zrobić projekt drążka uwzględniając najważniejsze wymiary starego. Wszystko to co wchodzi do bazy musi być zachowane chyba że zajdzie potrzeba poprawienia któregoś wymiaru aby joystick zachowywał się lepiej od oryginalnego. Zmieniać natomiast możemy wszystko to co wystaje powyżej bazy i nie bierze mechanicznie udziału w pracy joysticka.

           Świetnym przykładem będzie projekt drążka do HAPP P360. Potrzebne materiały to: Balltop LB35 (3-6$), osłonka przeciw kurzowa (dust cover), 15cm pręt fi=16mm ze stali nierdzewnej (5zł), tokarz jeśli nie jest zdzierca za robociznę przy pręcie policzy nam 200-300% wartości materiału.

Modyfikacje o wyższym stopniu ingerencji

           Opisane będą tutaj metody jak w domowych warunkach przerobić drążek przy pomocy najprostszych narzędzi jak pilnik, wiertarka, imadło, brzeszczot, narzynka. Jednak jak ktoś ma z natury dwie lewe ręce to nich sobie odpuści tego typu zabiegi. Absolutnie nie róbmy eksperymentów na drążkach nie mając zapasowych. Zanim udało mi się przeprowadzić te modyfikacje z sukcesem średnio zepsułem co najmniej jeden egzemplarz zanim doszedłem co odcinać, w jaki sposób i jakich błędów unikać. Drążki wykorzystane do modowania przeważnie pochodziły od używanych i poniszczonych joysticków. Jeśli jednak się zdecydujemy przerabiać najlepiej skorzystać z pomocy tokarza, trzeba się rozejrzeć możliwe że gdzieś blisko będzie sąsiad lub znajomy który zarobi nam to za przysłowiowe piwo. Jeśli zdecydujemy się na firmę to możemy sporo zapłacić za takie dodatki o ile w ogóle się podejmą. Dla nich to starta czasu poza tym Pan Heniek może zbyt długo zachodzić w głowę o co temu kolesiowi chodzi z tym drążkiem?

Skracanie firmowych drążków

           Celem skrócenia drążka jest poprawienie mu szybkości na rzucie i angażu. Pamiętać należy że spowoduje to automatycznie wzrost siły potrzebnej do angażu bo punkt przyłożenia dłoni obniży się. Analogiczne ale odwrotne zjawisko występuje przy podmianie balltopa na battop. Battop jest wyższy i następuje spadek siły. Nie jest to reguła ale można przyjąć ze na każde 7-10mm następuje wzrost lub spadek o 33%.

Skracanie poprzez obcięcie i obniżenie szczytu

           Możemy skracać drążek od góry poprzez wykonanie nowego gwintu pod szczyt niżej. Wiąże się to z obcięciem oryginalnego szczytu i wykonaniem gwintu pod zastępczy. Najlepiej zrobić gwint o średnicy M6 i wykorzystać gotowe balltopy i battopy od Sanwy i Seimitsu. Sposób ten z powodzeniem możemy wykorzystać do skrócenia joysticków takich jak JLF, LS-56, LS-55, J-stick, WICO Leaf Switch, WICO Joystick With Microswitch, Universal STC, Universal Inductive Controller.

Skracanie poprzez obcięcie niezintegrowanej osłony trzonu (shaft cover)

           Modyfikacja jest możliwa do wykonania na joystickach iL posiadających osłonę trzonu która determinuje wysokość trzonu a więc Magnetick Joystick, Joystick 4/8way Spring Action, Compact Joystick i jego klon BaoLian X-stick. Pivot bezpośrednio styka się w tych kontrolerach z osłoną trzonu. Osłonę trzonu należy unieruchomić na drążku podkładając miedzy nią a trzon np. folię lub nałożyć ja na ciut szerszy pręt aby ciasno i nie obracała się a nim. Tutaj jednak musimy zachować dużą ostrożność, tworzywo dużo łatwiej uszkodzić bo jest miękkie. Cięcie musi być idealnie równe na około trzonu, krawędź gładka liczy się też szybkość ponieważ osłona trzonu od tarcia o krawędź noża może zacząć się topić. Trzeba to zrobić szybko i precyzyjnie. Krytyczny jest moment podstawienia ostrza do wirującego tworzywa. Najlepiej z plastra zrobić pierścień który pomoże nam w łatwiejszym przyłożeniu noża. Gruba wystająca warstwa podział jak prowadnica i zabezpieczy przed przeskokiem na dalszy odcinek osłony trzonu. Jeśli tego nie zrobimy nóż może nam łatwo polecieć w dowolnym kierunku. W najlepszym wypadku zarysujemy niepotrzebnie cała osłonkę, w najgorszym zniszczymy ją lub odetniemy w złym miejscu. Nóż zawsze przykładajmy od strony plastra względem szczytu trzonu. Czyli jeśli szczyt jest po prawej stronie to nóż podstawiamy do lewej strony plastra (przed nim).

Skracanie poprzez obcięcie zintegrowanej osłony trzonu (shaft cover)

           Podobną metodą można skrócić drążek w Ultimate Joystick, Eurojoystick, Coin Control. Osłona trzonu tutaj jest nalana na trzon i nie schodzi z niego jednak nadal możemy odciąć kawałek i spróbować ściągnąć delikatnie odłupując. Ponownie liczy się szybkość i precyzja.

Skracanie poprzez zeszlifowanie stalowego trzonu

           Jeśli nie ma żadnej osłony na trzonie o która blokuje się pivot to zeszlifować musimy sam stalowy trzon. Najlepiej dać drążek tokarzowi. Można zaryzykować i zrobić to samemu bez posiadania tokarki. Drążek należy zamontować w wiertarce następnie brzeszczotem do metalu zrobić frez w miejscu gdzie chcemy aby pivot stykał się z trzonem. Pozostały odcinek pod frezem musimy zeszlifować do średnicy dolnej części drążka. Najłatwiej dostawić pilnik trzeba aby nie dotykał on shafta powyżej punktu gdzie zrobiliśmy frez. Ta część musi być idealnie równa i dlatego najpierw trzeba użyć brzeszczotu który równo nam to odetnie a nie od razu pilnika. Najlepiej okleić tą krawędź taśmą lub plastrem

 

 

Skracanie drążków gwintowanych

           W przypadku drążków mających gwint najłatwiej ściąć nadmiar i zrobić nowy gwint.

Skracanie drążków niegwintowanych

Jeśli drążek to balltop możemy odciąć szczyt od trzonu i zrobić gwint M6 po czym nakręcić na niego balltop Sanwy lub Seimitsu.

Zmiana szczytów na niegwintowanych trzonkach

           Problem się zaczyna gdy chcemy któryś z balltopów użyć do drążka który gwintu wcale nie posiada lub co gorsza jest battopem. Zasada postępowania jest podobna jak w przypadku skracania drążków. Trzeba zrobić gwint w tym celu należy odciąć oryginalny szczyt. Najczęściej jest on zalany na stalowym trzonie a sam trzon wchodzi w szczyt. Jeśli obetniemy zaraz przy podstawie szczytu stracimy sporo z wysokości drążka. Czasem możliwe jest jednak odzyskanie trzony z wnętrza szczytu poprzez delikatne rozłupanie balltopa czy battopa i wyłuszczenie trzonu. Świetnym przykładem tutaj jest drążek Wico Conical Joystick z którego można przy odpowiedniej wprawie wyjąć nalanego battopa bez uszkadzania chromu!

 

Przerobienie battopa na balltop

           Są to już modyfikacje z wyższym stopniem ingerencji. Nie wszystko jednak stracone można samemu w dosyć prosty sposób zrobić odpowiedni gwint. Jeśli drążek to balltop musimy szczyt odciąć zaraz przy podstawie i stoczyć na końcu na długość co najmniej 10mm do średnicy 6mm. Następnie zrobić gwint. Najlepiej oddać drążek do przerobienia tokarzowi jeśli jednak nie mamy znajomego a posiadamy narzynkę, wiertarkę, piłę do metalu, imadło i pilnik można samemu to łatwo zrobić. Metoda którą opisze jest prosta ale może być niebezpieczna dla zdrowia i absolutnie nie radze jej wykonywać nieletnim i kompletnym laikom, jednak większość majsterkowiczów sobie powinna poradzić. Wiertarkę wkręcamy w imadło jeszcze lepiej gdy ktoś posiada wiertarkę stołową z możliwością przestawienia do pracy w poziomie.

.

 

           Przerobienie battopa z zintegrowanych szczytem i trzonem. Battopa nie da się odkręcić jeśli jest nalany na trzon. Nie wszystko jednak stracone można samemu w dosyć prosty sposób zrobić odpowiedni gwint. Jeśli drążek to balltop musimy szczyt odciąć zaraz przy podstawie i stoczyć na końcu na długość co najmniej 10mm do średnicy 6mm. Następnie zrobić gwint. Najlepiej oddać drążek do przerobienia tokarzowi jeśli jednak nie mamy znajomego a posiadamy narzynkę, wiertarkę, piłę do metalu, imadło i pilnik można samemu to łatwo zrobić. Metoda którą opisze jest prosta ale może być niebezpieczna dla zdrowia i absolutnie nie radze jej wykonywać nieletnim i kompletnym laikom, jednak większość majsterkowiczów sobie powinna poradzić. Wiertarkę wkręcamy w imadło jeszcze lepiej gdy ktoś posiada wiertarkę stołową z możliwością przestawienia do pracy w poziomie.

Mamy dwie drogi

Przed przystąpieniem do przeróbek należy dokładnie obejrzeć drążek.