Start

Arcade Parts

Arcade Stick

MAK/Superguns

Articles

Autor: kowal©

N.O.S-New Old Stock

 

Co to jest N.O.S?

           Kupując na aukcjach dosyć często można się spotkać z dopiskiem N.O.S przy przedmiocie. Jest to skrót od New Old Stock czyli są to nowe i nieużywane części ale pochodzące ze starych zapasów. Spora część joysticków i przycisków została bezpowrotnie wycofana z produkcji. Jedyna możliwość to zakup we wtórnym obiegu niestety zazwyczaj są już używane. Pamiętajmy aby nie kupować towarów N.O.S podczas gdy nowe sztuki są nadal produkowane. Pomimo że nie używane to jednak zawsze są wystawione na działanie czasu zwłaszcza elementy gumowe dosyć szybko zmieniają swoje działanie. W NOS inwestujemy tylko i wyłącznie gdy zaprzestano produkcji kontrolera i to jedyna możliwość aby go zdobyć. Części określane mianem N.O.S zazwyczaj uzyskują bardzo wysokie ceny i są białymi krukami na rynku. Osobiście z miernym skutkiem szukam NOS LS-30 i spiner od Arcanoida i jestem w stanie zapłacić naprawdę sporo:)

           Najlepszym przykładem N.O.S w arcade jest WICO Joystick With Leaf Switch który jest bardzo często spotykany na aukcjach. Ten egzemplarz był przechowywany w suchym miejscu nawet kartonowy BOX jest w stanie idealnym. Jedynie terminale przełączników listkowych były pozaginane pod naciskiem bazy o pudełko i kilka rys na balltopie którego zarysowały ostre terminale. Lekki zapach pleśni zdradza jednak jego wiek dla tego joysticka czas zatrzymał się w latach Golden Era Games!

Skąd się biorą N.O.S?

           Przeważnie właściciele salonów mają swoje prywatne zapasy części zamiennych kupionych kiedyś hurtem. Z biegiem czasu części z nich nie wykorzystali z różnych powodów. Gry lub automaty się zmieniły przez te kilkadziesiąt lat i kontrolery przestały być kompatybilne lub konkurencyjne względem nowszych konstrukcji. Salon padł albo jego właściciel, albo jedno i drugie. Bankrut lub wdowa pozbywa się starych rupieci czasem nie wiedząc nawet jakie perełki posiada. Zazwyczaj ląduje to wszystko na E-bay. Czasem niektóre firmy i sprzedawcy dokopali się do magazynów w których pozostały resztki nowych części i potem oferują je w swoich sklepach za dosyć wysokie ceny.

           U nas w Polsce można zakupić w SUZO Universal Inductive Controller który również kwalifikuje się pod NOS z racji wstrzymania produkcji kilkanaście lat temu. Nie ma go w katalogu ale po paru mailach i podaniu starego numeru ID okazało się że kilka sztuk leży zapomnianych w magazynie w Holandii. Po dwóch tygodniach już je miałem w domu. Innym razem ustrzeliłem w E-bay Stores karton prawie 30 sztuk WICO Conical Joystick With Improved Actuator (in BOX) za śmieszne pieniądze nikt ich nie znalazł wcześniej bo przedmiot był zaszufladkowany w kategorii PC.

N.O.S czy U.S.E?

           Problem mogą sprawić nieuczciwi sprzedawcy sprzedający kontrolery odrestaurowane lub wizualnie w dobrej kondycji jako N.O.S. Używany ale zadbany kontroler może wyglądać na pierwszy rzut oka tak samo jak stary ale nie używany. Żeby było śmieszniej ofiarami takich wałków można częściej paść w sklepach zajmujących się serwisem niż na aukcjach prywatnych osób. Serwisanci po prostu wiedza jak odnowić kontroler i wiedza ile za niego zażądać a właściwie ile może dać za niego kolekcjoner. Pojedyncza osoba nigdy nie wie do jakiej sumy dojdzie aukcja którą wystawia, nie ma narzędzi, praktyki ani części zamiennych i zwyczajnie szkoda jej czasu. Są jednak ślady po których można zidentyfikować dosyć szybko jak faktycznie było. W przypadku joysticków i przycisków pod lupę należy wziąć terminale czyli końcówki mikroprzełączników. Często są ona miedziane jak wiadomo na miedzi z czasem pojawia się charakterystyczna zielona patyna. Jest to naturalne zjawisko i nawet na najlepiej przechowywanych produktach z czasem się pojawia. Jeszcze szybciej pokrywają się ciemną warstwą terminale posrebrzane. Konektor nałożony na terminal zakrywa go przynajmniej do połowy. Patyna lub ściemnienie pojawia się więc tylko na części odsłoniętej na która nie nachodzi konektor.

           Jeśli mikroprzełącznik nie był używany patyna lub przyciemnienie występuje równomiernie na całym terminalu. Poniżej zmiany na terminalu mikroprzełącznika kolejno od lewej: nowy, NOS, używany.

           Oczywiście żadna z tych wskazówek nie mówi nam czy mikroprzełącznik był faktycznie używany informuje nas jedynie że był na niego zapięty przewód. Ale skoro ktoś nie używał przycisków i joysticka to po co na niego zapinał ów przewód? Co prawda równie dobrze ktoś mógł mieć złożony Arcade Stick którego nie używał a konektory i tak zostawiły ślady na terminalach. Jednak zawsze można wykorzystać ten trop przy identyfikacji sprzętu i zapytać sprzedawcę dlaczego na terminalach są te połowiczne ślady.