Start

Arcade Parts

Arcade Stick

MAK/Superguns

Articles

Autor: kowal©

Zakupy

 

           Zamawiając w różnych firmach oczywiście miałem ta przyjemność jak i niejednokrotnie nieprzyjemność sprawdzić jak funkcjonują i na jakich relacjach. Ten artykuł traktuje o tym gdzie można dany towar kupić i na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać.

Renoma sprzedawcy

           Tutaj nadmienić trzeba jeden fakt z którego wiele osób sobie nie zdaje sprawy, mianowicie nie kierujmy się cenami a renomą firmy. Nerwy i stracony czas są bezcenne i naprawdę nie jest to warte zaoszczędzenia paru marnych dolarów. Najważniejszą rzeczą jest stały kontakt. Jeśli są sygnały że któryś ze sprzedawców go urywa z klientem po płaceniu kasy nie róbcie z takim interesów! Problem dotyczy zwłaszcza amerykanów i chińczyków. Brak kontaktu i opóźniona wysyłka bierze się często z faktu że dany cwaniak zwyczajnie nie ma towaru na składzie! Dopiero jak ma więcej zamówień i zebraną kasę to kupuje i sam nie wie kiedy będzie miał części więc tym bardziej i nam nie powie. Przez ten czas aby mieć spokój nie będzie odpowiadał na nasze maile albo zmyślał że ma problem z filtrem antyspamowym, że chory, że był w podróży. Jest to stara śpiewka i nie dajmy się nabrać.

Cła, VAT

           Przy większych zamówieniach z poza strefy Shengen które prawie zawsze idą na cło można się pokusić o promocyjne faktury. Niestety obecnie jest to dość ryzykowne z racji likwidacji granicy z Niemcami mamy znacznie więcej wolnych celników do sprawdzania paczek i nie pasuje im dosłownie wszystko. Powyżej wartości 50$ cła nie unikniemy, jeśli paczka może zawierać kilka egzemplarzy opisanie paczki jako prezent (gift) też nie przejdzie. Komplet na dwa stick mogą już potraktować jako ilości hurtowe bo w końcu to nawet 20 przycisków… W takim wypadku potraktowania nas jako hurtownika podanie wartości przy samej paczce ich nie zadowala. Gdy im cos zaśmierdzi lub będą mieli zły dzień zażądają kolejny raz fakturę twierdząc że obecna jest źle wypełniona lub jej brak (okłamią nas w żywe oczy!) aby sprawdzić nas ile dokładnie zapłaciliśmy i czy podamy identyczne wartości z tymi na paczce. Podejrzenia wzbudzają zwłaszcza nadawcy którymi są firmy, zwłaszcza te z bardziej technicznymi nazwami sugerującymi coś większego. Faktura i wartość która musimy dosłać musi być identyczna z tą w paczce inaczej będzie problem. Miejmy jej kopie w pogotowiu, musimy od razu przy składaniu zamówienia poprosić sprzedawcę aby wysłał nam kopie na maila. Mogą też zażądać dowodu wpłaty np. wyciągu z PeyPal wtedy najlepiej stwierdzić że pieniądze wysłało się w liście i że nie mamy żadnych rachunków. Powiem tyle - na dzień dzisiejszy lepiej nie ryzykować tych zaoszczędzonych na cle złotówek bo w razie wpadki kłopotów jest 10x więcej od korzyści. Dodzwonienie się na urząd w celu wyjaśnienia sprawy graniczy z cudem.

           Nawet bez wałków faktura musi być dokładnie wypełniona a z tym różnie bywa u samych sprzedawców. Zwłaszcza te japońskie z których nasi bystrzy celnicy nie bardzo są w stanie wyczytać co to za towar i do czego może służyć. W razie problemów z klasyfikacja sprzętu arcade przez celników, przekażmy im informację że towar to automatyka i nie podlega ocleniu. Oczywiście VATu nie unikniemy. Gorzej sprawa może mieć się w przypadku gotowych Arcade Sticków zwłaszcza do konsol czy PC. Mogą zostać potraktowane jako sprzęt komputerowy lub konsolowy i tutaj to już zależy od tego na kogo trafimy..

Gdzie kupować?

Industrias Lorenzo S.A.

           Hiszpański producent na asortymencie którego bazuje większość sprzedawców tzw. amerykańskich części. Amerykę mamy w Europie:P Nie zamawiałem tam ale są sygnały że sprzedają towar również przy mniejszych zamówieniach detalicznych. Więc jeśli chcemy kupić parę kontrolerów można spróbować tam uderzyć. Ceny jednak mają jedynie w Euro a przelicznik jednostkowy mają zbliżony do tego z Happ więc nietrudno się domyślić że wyjdzie nam cały interes dużo drożej. Nie opłaca się nawet w większych ilościach nie wiedzieć czemu ale pośrednicy z USA mają od nich na tyle lepsze ceny że sami sprzedają dużo taniej nadal zarabiając. Hiszpania jest w UK więc przesyłka nie powinna być droga.

Happ Controls

           Pomimo że są z pozoru często pierwszym ogniwem w dystrybucji to maja dziwnie wysokie ceny nawet w hurcie. Bogaty asortyment jednak nie idzie w parze z jakością. Bogactwo oferty jeśli chodzi o standardowe kontrolery jest pozorne tak naprawdę nie mamy w czym wybierać bo bazują głównie na na asortymencie iL i na dodatek mają jedynie najpopularniejsze modele. Ogólnie polecam tylko osobom które szukają czegoś czego akurat inne firmy nie maja w ofercie np. trackballe 4,5”, rotatory optyczne, joysticki analogowe. Długa procedura wysyłki trwająca nawet do 2 miesięcy. Uznają reklamacje ale nie zwracają kosztów przesyłki więc jeśli nawet coś dotrze zepsute to koszt odesłanie tego i przysłanie ponownie przekroczy wartość towaru. Europejczykom więc radze zapomnieć o kupowaniu w Happ.

Ultimarc

           Na nią powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności bo towar idzie z Anglii. A wiec wysyłka to średnio 15-30$-to bardzo tanio biorąc pod uwagę że to kurier. Andy Warne jest naprawdę szybki i towar wysyła niejednokrotnie na drugi dzień po zamówieniu DHLem. Zamawialiśmy tam 4x i z każdym razem paczka była w tym samym tygodniu. Szybki i stały kontakt na maila odpowiada expressowo. Nie ma problemu z ewentualnymi reklamacjami - to ważne! Ultimarc ma bardzo dobre jakościowo joysticki bo wybiera tylko sprawdzone modele z różnych firm a nie leci uparcie na asortymencie jednego producenta. Ceny nie są niskie ale nie straszą też jak w co poniektórych sklepach w Europie. Obecnie jego oferta jest bardzo szeroka i solidna (ja tylko czekam na przyciski Sanwy). Doczepić się jednak należy do cen wszelkich dodatków i upgradów to wszystko jest zbyt drogie. Jedyna rzecz o której musze wspomnieć to jego zamotanie. Zdarza mu się czegoś nie zapakować jednak zawsze potem dosyła na swój koszt. Odkąd jesteśmy w UK odpada problem cła i VATu. Wiec dla każdego kto mieszka w Europie Ultimarc to pierwszy dostawca do którego należy kierować kroki. Z całego towarzystwa tylko Andego Warne polecam reszta sprzedawców mu do pięt nie dorasta.

Suzo

           Suzo połączyło się z Happcontrol. Mamy polski oddział w Poznaniu problem w tym że maja ceny zaporowe np. buton 8,49zł i jest to cena netto! Dla porównania Ultimarc który akurat butony ma dość drogie liczy 2$ sztukę. Często maja jednak promocje i można coś ustrzelić jak np. mikroprzełączniki cherry po śmiesznej cenie 2zł! Towar wędruje z Holandii. Po nowym roku otrzymałem katalog w którym jest dość szeroki wybór trackballi, mikroprzełączników, przycisków. W głównym katalogu są joysticki Top Fire, Universal STC oraz Eurojoystick P/E. W katalogu nie znalazłem więcej joysticków ale ponieważ SUZO i HAPP się połączyło są teoretycznie zobowiązani do sprowadzenia części z HAPP. Nie bardzo im się chce to robić bo trwa to długo i raczej nie zarabiają na tym zbyt wiele. Część towarów jednak z katalogu SUZO i tak nosi ID HAPP więc siłą rzeczy musza z HAPP sprowadzać i tak. Można ten fakt wykorzystać w razie problemów i zamówić jakąś tańszą rzecz która jest w ich katalogu z przedrostkiem H i do tego dorzucić resztę towarów co są już tylko w HAPP. Części z HAPP kupione przez SUZO są bardzo tanie, odpada nam koszt wysyłki z USA i przedpłata na konto inna sprawa że się czeka 2 miesiące ale warto. Zaoszczędzimy bardzo dużo pieniędzy dzięki polskiemu oddziałowi. Problem to obsługa polskiego oddziału - nie za dobra delikatnie mówiąc. Nie odpisują na maile, przez telefon gadają w kółko ten sam frazes, nie wiedzą o co chodzi z częściami. Akurat z tym ostatnim punktem możliwe że winę za ten stan ponosi fakt że głownie schodzą im części do dartów, bilardów, owocówek itp. a nie do arcade. Chcą NIP więc osoba niepełnoletnia tam nie zamówi najlepiej na firmę.

SlikStick

           Bardzo dobra oferta na uwagę zasługują niskie ceny poszczególnych części. Niejednokrotnie są dużo niższe niż w Happ. I tak P360 kosztuje 40$ a w Happ 50$, Topfire 16$ a w Happ35$. Podobnie jest z reszta produktów zresztą łatwo to sprawdzić wiec nie będę podawał dalszych przykładów. SlikStick ma też w ofercie T-sticki (iL) podobnie jak i o I-PACa. Obecnie SlikStick nie wysyła nic do Europy a ewentualna przesyłka ich firmą kurierską wynosi 140$ a więc jest to całkowicie nieopłacalne. Jedyne wyjście to aby sprzęt wysłali do naszego znajomego w stanach (koszt około 30$) po czym on już nam wyśle do Polski. Cały zabieg wyniesie w granicach 50-60$ ale przy zakupie kilku topfire czy P360 i tak się opłaca bardziej niż z Happ. O ile ceny gotowych standartowych paneli na 1 lub 2 playerów są wysokie i nieekonomiczne o tyle wersje z trackballami, rotatorami itp. są jak najbardziej opłacalne. Problem kolejny to postawa SlikStick względem klienta a właściwie jej całkowity brak. Olewają maile i wielu ludzi czeka po kilka tygodni a często i trafiają się przypadki że i po kilka miesięcy i to z terenu USA. Nasze doświadczenia to spiner który wysłali po 6 miesiącach do Destruktora i paczka z 3xP360 i 4xTopfire o wysłanie której walczyliśmy 2 miesiące! Na BYOAC jest pełno tematów o SlikStick tak więc nie byliśmy jedynymi osobami które się na nich przejechały. Dodać należy że najwyraźniej jest to standardowe zachowanie amerykańskich sprzedawców że po wpłacie pieniędzy kontakt z nimi się urywa.

ArcadeRick

           Niemiecka baza. Tania przesyłka, dosyć drogie japońskie części ale przy większych zamówieniach korzystne rabaty (-30%). Problem w tym że to bardzo kontrowersyjny sprzedawca. Osobiście przesyłka dotarła do mnie z zamówieniem (dosyć dużym) i na dłuższą metę nic nie mogę temu sprzedawcy zarzucić. Jednak ma bardzo złą opinię głownie z powodu późnej wysyłki i braku kontaktu po wpłaceniu pieniędzy. Na kilku forach ma ostro zszarganą reputacje jak choćby na http://www.neo-geo.com i zamkniętych kilka kont na E-bay. Obecnie zwinął interes co może i dobrym posunięciem było.

Coinopexpress

           95% sprzętu którym handlują to podróbki wykonane w Chinach poniżej jakiejkolwiek krytyki. Skupiają kilka fabryk chińskich. Nie sugerować się cenami ani nazwami. Można tam zamawiać tylko hurtem i na dodatek czekając wieki wiec wątpię aby ktokolwiek tam coś kupował jednak ostrzegam: kilka produktów miałem z ich asortymentu i są to bezwartościowe śmiecie.

RS

           Japoński dystrybutor Seimitsu. Bardzo tanie części ceny mają niższe niż są na stronie producenta :) Dobry kontakt, uznają reklamacje. Jednak zamawiając tam napotkamy kilka sporych problemów. Pierwszy to wpłata Paypal odpada musimy zapłacić przelewem co jest drogie i niewygodne. Kolejny rodzynek to kara jaka płacimy za małe zamówienie wynosi ona około 150-200zł. Kara maleje wraz ze wzrostem zamówienia i znika powyżej 100.000 Yen. Wiec jak ktoś chce kupić tam mniej jak 20 joysticków i 100 przycisków to niech sobie wybije to z głowy. Do tego przesyłka z Japonii jest potwornie droga. Ogólnie opłaca się i to bardzo ale przy zamówieniach powyżej 3000zł. Na coś takiego może sobie pozwolić jedynie handlarz lub właściciel sporego salonu. Przeciętny gracz musi zapomnieć o tej firmie. Zaniżają wartość faktury nawet o 90% co w naszym bandyckim kraju jest wręcz zbawienne.

Himura

           Nie robiłem z nim interesu ale zrobił z nim mój znajomy NemoKOF. Z kolesiem po wpłacie kontakt się urwał na 2-3tygodnie. Paczka dotarła po prawie 2 miesiącach. Kumpel stracił przez ten czas dużo nerwów. Tak więc po raz kolejny amerykańcy pokazali klasę z której słynną. Na SRK od dawna się trafiały negatywne opinie na temat Roda który nie odpowiada na maile i nie potwierdza nadania paczki. Swojego czasu ludzie kupowali u niego gdyż był jedynym detalicznym sprzedawcą Sanwy i Seimitsu. Ma jednak bardzo wysokie ceny a nazywając rzeczy po imieniu to zwyczajny ździerca. Obecnie najwyraźniej go wygryźli z rynku inni sprzedawcy i chyba jest w trakcie zwijania interesu bo go ponoć już na amen go wcięło. W chwili obecnej sytuacja wygląda tak że ma mnóstwo niezrealizowanych zamówień i nie ma szans na to aby odzyskał renomę i dobre imię prawdopodobnie skończy jak ArcadeRick. Im szybciej tym lepiej bo po co ma nacinać kolejne osoby.

Akihabarashop

           Sklep działa na zasadzie zbiórki zamówień która odbywa się 2x w miesiącu. Podany jest termin zakupów i do tego czasu trwa zbiórka. Następnie realizowane jest zamówienie dla zapisanych osób. Statusy kupujących są do wglądu jak i tracking. Ceny niewygórowane i pełen asortyment japońskich części łącznie z ekskluzywnymi dostępnymi okresowo. Przy mniejszych i średnich zamówieniach jedyne sensowne źródło części.

Rollieelectronics (Ponyboy)

           Jeden z sprzedawców na forum BOYAC. Bardzo ale to bardzo niskie ceny. Zdecydowanie jest to najtańszy sprzedawca detaliczny ceny nie odbiegają od hurtowych! Ma zarówno części iL, Happ jak i Sanwy. Problem jest z odbiorem maili i odpowiadaniem. Ogólnie pełen przypadek jak to u amerykańców. Towar doszedł zgodny z zamówieniem, bardzo dobrze zapakowany i posegregowany. To ważne bo większość paczek które do mnie dociera wygląda jakby je ktoś krowie z gardła wyjął i zawsze są jakieś uszkodzenia. Jednak ogólnie neutralną mam opinie. Bo czekanie po 1-2tyg na odpowiedz to raczej nie zachęca do dalszych zakupów u tego pana. Na pewno się pozytywnie wyróżnia na tle innych sprzedawców z nowego kontynentu bo czekałem w sumie około miesiąca a w takim SilkStick czy Happ to trwa średnio 2-4 miesiące.

Laugh

           Nawiązałem z nim kontakt prze forum SRK gdzie ma login Laugh. Sprzedaje koreańskie joysticki i przyciski. Ryan jest miłym sprzedawcą, szybki kontakt i wysyłka. Załatwił mi kilka modeli (w tym również wycofane z produkcji) z różnych firm i wszystkie koreańskie części opisane tutaj przeze mnie pochodzą od niego. Jeśli czegoś nie ma na stanie to informuje dokładnie przed wpłatą pieniędzy (PayPal). Sprzedażą zajmuje się raczej hobbistycznie ale ma dobra opinię i sporo osób się u niego zaopatruje. Z tego co się rozejrzałem to jedyna pewna osoba u której można dostać koreańskie części.

LizardLick

           Chad jest naprawdę fajnym gościem, od paru lat już prowadzi sklep który odkąd rozszerzył asortyment na japoński towar znacznie zwiększył obroty. Towar jest dość szybko wysłany zazwyczaj do 3 dni. Można z Chadem nawiązać kontakt zarówno przez sklepowy mail jak i na forum SRK i BYOAC bądź to w tematach o jego sklepie jak i przez PM. Ceny są dosyć duże ale sprzedawca ten ma dobra opinię. Jako jeden z pierwszych zareagował importem bezpośrednio z iL Eurojoystick i tym samym zbojkotował OEMa którego wypuściło HAPP. Prowadzi autoryzowaną sprzedaż Cthulhu interfejsu pod PC/PS3. I właśnie to mnie skłoniło do odwiedzenia jego sklepu do którego pewnie nie raz jeszcze wrócę.

Edit: 2011r Chad od dłuższego czasu leci z klientami w gumiki i coraz więcej osób go odradza.

ArcadeShop.de

 Niemiecki sklep w którym dostępne są licencjonowane produkty Ultimarca. Wysyłka DHL dość tania. Całkiem bogaty asortyment iL, Sanwy i Seimitsu, do tego PCB, interfejsy i cala masa innych rzeczy. Ceny są wysokie ale zawierają już VAT a że to UE to nie będzie zonków na celnym. Towar jest rozsyłany zazwyczaj po 10 dniach od złożenia zamówienia, jak dla mnie zbyt długo. Paczki są bardzo dobrze zapakowane i co najważniejsze uznawane są reklamację. Doszedł do mnie JLW z fabrycznie pękniętą bazą dostałem zwrot w postaci nowiutkiego joysticka. Ogólnie pozytywne wrażenia i pewnie będę tam wracał. Polecam kontaktować się ze sprzedawcą bezpośrednio na maila bo skrzynka kontaktowa na stronie nawala.

TopsGame

 Japoński sklep z którego brałem Superguna na bazie Sega Blast City. Kontakt bardzo dobry szybko odpisują, natomiast jak to z Japończykami “100 pytań do…” przez które trzeba przebrnąć a że większość głupawa i wręcz irytująca łatwe to nie jest. Towar sprawdzają przed wysłaniem i dają swoje kontrolne “plomby”. Nie chodzi tutaj o plomby aby użytkownik nie mógł otwierać sprzętu, numery są nadawane jako dowód że towar był testowany przed wysłaniem. Wysyłka bardzo szybka - po wpłacie PayPal towar poszedł po dwóch dniach po ustaleniu faktury i sprawdzenia sprzętu. Kopia faktury i nadania wysyłki (wraz z numerem do śledzenia) jako pdf/xml jest wysyłana standardowo na maila ale najlepiej poprosić o to.