Start

Arcade Parts

Arcade Stick

MAK/Superguns

Articles

Autor: kowal©

Projekt obudowy Arcade Sticka

 

           W zależności od rodzaju części musimy zrobić odpowiedni projekt. Rodzaj materiału, wymiary jak i typ skrzynki determinują rozmiary części. Określając wysokość skrzynki musimy uwzględnić grubość blatu, dna oraz wysokość bazy joysticka lub przycisków. Pamiętajmy że pomiędzy zamontowanym joystickiem a dnem skrzynki pozostał przynajmniej 5mm luz. Jeśli tego nie uwzględnimy to może się okazać że zakleszczymy drążek który jak wiadomo przechodzi przez cały joystick. Niektóre przyciski mogą być wyższe niż bazy joysticków. Wszystko należy dokładnie zmierzyć aby potem nie było niespodzianek zawsze dajmy zapas paru milimetrów. Z samym zapasem też należy uważać gdyż im joystick jest niższy tym lepiej. Niejednokrotnie widzi się domowe konstrukcje które mają po 20cm i przypominają skrzynki na jabłka. Nie da się tego potem ani postawić na biurku ani położyć na kolanach. Dno zróbmy łatwo odpinane ułatwi nam to późniejszy dostęp aby przestawiać tryb pracy joysticka, zmieniać kable lub sprawdzić czy coś się zwyczajnie nie odpięło. Często widzi się modele skrzynek ograniczone wystającymi bokami ponad panel, radze o tych projektach zapomnieć.

Panel na rolkach

           Posiadacze PC powinni zastanowić się nad rozwiązaniem aby można było AS zamontować do biurka na podobnej zasadzie jak jest zamontowana szufladka z klawiaturą. Można takie projekty spotkać na sieci i uważam że są wygodne, proste i niesamowicie stabilne. Wcześniej musiałem zawsze sobie coś podstawiać pod biurko jakiś taboret na którym stawiałem AS. Blat od biurka jest bowiem za wysoko a sam AS z amerykańskimi częściami również jest wysoki wiec tworzyło to niekorzystną mieszankę. Zamontowałem wiec rolki do biurka i do AS. W każdej chwili mogę go wpiąć i komfortowo grać.

Skrzynia z MDF/HDF pod amerykańskie części

           Tzw. joysticki amerykańskie są zazwyczaj montowane w panelach drewnianych o średnicy około 18mm. Bazy kontrolerów amerykańskich maja od 5-8cm wysokości a drążki są wysokie. Po zamontowaniu drążka pod drewniane panele w cienkim metalowym blacie będą wystawać nienaturalnie wysoko i uniemożliwiać granie. Przyciski również dochodzą wymiarami do 6cm. Skrzynki więc maja od 8-13cm wysokości aby mogły pomieścić duże bazy joysticków. Można jednak bardzo prostym zabiegiem znacznie je uszczuplić. Wystarczy nachylić panel pod kątem 8-100. Tym sposobem skrzynia nadal pomieści joystick który zazwyczaj jest zamontowany w jej górnych partiach natomiast znacznie zredukuje nam to wymiary z przodu. Wizualnie efekt będzie dosyć dobry i pudło nie będzie tak straszyć rozmiarami. Do budowy joysticka w stylu amerykańskim bądź europejskim polecam użyć płyty wiórowej (MDF) laminowanej o średnicy 18mm. Płytę taka możemy kupić w każdej większej hurtowni z artykułami drewnianymi i wykończeniowymi. Koszt to około 30zł za m2. Często można od razu w tych zakładach dociąć na wymiar. Zalety płyty to jak wiadomo brak deformacji, wypaczeń i równe krawędzie. Wady to konieczność oklejenia obciętych krawędzi, kruszenie się. W płycie dość dobrze się wierci a właściwie wyrzyna otwory pod butony. Ścianki boczne skręcamy za pomocą kątowników i uważam to za najtrudniejszą i najmniej wygodną część pracy. Na końcu nakładamy profil licujący na krawędź panelu aby estetycznie wyglądał. Najłatwiej użyć nakładanego łatwo go modelować i przykleić ale ma wadę że wystaje około 1mm nad laminat. Najlepiej zrobić frez i założyć profil na wpust. Można na wierzch panelu użyć też pleksi i dać pod nią arta. Poniżej plan z przykładowymi wymiarami.

Skrzynia z drewna pod japońskie części

           Pudło pod japoński AS jest przede wszystkim znacznie niższe bo i same japońskie kontrolery maja niskie bazy 4-5cm nie ma więc sensu budować „skrzynek na jabłka”. Przyciski również są dosyć niskie i mają krótkie gwinty można zakręcić je jedynie w panelach o grubości max 8mm. Potrzeba nam niedużej zgrabnej drewnianej ramki o wymiarach około 300x200mm z 2 frezami pod blat i dno. Najlepiej użyć grubych desek 30mm z buku lub dębu. Blat musi być cienki i nie przekraczać 7mm grubości. Inaczej gałka będzie wystawać zbyt nisko. Blat możemy zrobić z blachy 1-2mm lub cienkiej sklejki 3-4mm (twardszej np. jesion) na która położymy przeźroczystą pleksi lub PCV 2-3mm.

Skrzynia z drewna pod mix części amerykańskich z japońskimi

           Amerykański joystick z japońskimi przyciskami to chyba najczęstszy mix stylów. Polecam go zwłaszcza do P360 który w moim przekonaniu powinien być łączony tylko z przyciskami bez kliku np. OBSN lub PS-14-GN. Rzadziej spotykane jest połączenie japońskiego joysticka z amerykańskimi przyciskami. Skrzynie taką musimy również wykonać gdy chcemy aby nasz amerykański joystick został zamontowany w panelu metalowym w celu skrócenia jego rzutu. Część kontrolerów amerykańskich ma taka opcję choć jest rzadko wykorzystywana. Schemat skrzyni jest identyczny jak w przypadku AS na japońskich częściach z pudeł pod AS z częściami amerykańskimi zapożyczamy ukośne ułożenie blatu oraz większe wymiary na wysokość np. ukośna ścianka boczna to 60x90 i adekwatnie do tego wymierzamy frontową i tylnią.

Skrzynia z drewna pod koreańskie części

           Do budowy skrzyni pod koreańskie joysticki i przyciski można spokojnie użyć projektu identycznego jak pod japońskie lub amerykańskie części pamiętajmy tylko że biorąc japoński szablon trzeba uwzględnić większe rozmiary bazy koreańskich joysticków. Koreańskie joysticki mają specyficzny montaż. Montuje się je od spodu panelu ale kołnierz na szczycie bazy z którego wyrasta drążek musi przechodzić przez blat i nieznacznie wystawać ponad jego krawędź (2-5mm). Średnica otworu pod joystick wynosi 35mm a blat (sklejka z pleksi) nie powinien mieć mniej niż 10mm i nie więcej jak 13mm grubości. Jeśli użyjemy cienkich blatów identycznie jak w przypadku japońskich części należy dodać podkładki dystansowe miedzy sklejkę na bazę joysticka Np. z nakrętek M6. Otwory pod przyciski nie powinny przekraczać 28mm inaczej istnieje spore ryzyko że przycisk przeleci przez otwór i go nie zakręcimy/wepniemy.

Obudowy metalowe

           Nasz arcade stick może powstać na bazie obudowy uniwersalnej, problemem jest jednak znalezienie odpowiedniej wymiarami. Obudowy mogą być w całości metalowe lub z ABS. Mając dostęp do giętarki można z odpowiednich tafli blachy wymodelować zgrabna obudowę.

Umiejscowienie przycisków funkcyjnych

           Przyciski funkcyjne takie jak Start, Select, Home, Coin Insert, Pause itp. najlepiej umieszczać w składakach na tylnich ściankach. Dzięki temu zmniejszamy do minimum ryzyko przypadkowego wciśnięcia ich w trakcie gry. Można je też umieścić na bocznych ścinkach gdzie mogą też służyć do pinballi. Jednak potem grając z stickiem pomiędzy kolanami możemy je wcisnąć niechcący, z tego samego powodu nie umieszczajmy ich na frontowej ściance.