Grot

 

         Mamy lotki soft - na groty miękkie i lotki steel - na groty ostre. W zależności od tego czy lotki przeznaczone są do tarcz sisalowych lub plastikowych elektronicznych

         Groty soft to plastikowe końcówki wkręcane w gwint 1/4, 2BA lub nakręcane na gwincie M3. Groty te są przeznaczone do tarcz elektronicznych.

         1/4 kiedyś był standardem zarówno do grotów jak i shaftów. Obecnie z shaftów został całkowicie wyparty ostał się w najtańszych PUBowych lotkach mosiężnych jedynie pod grot. Nie polecam zakupu czegokolwiek z tym gwintem chyba że ktoś jest kolekcjonerem retro sprzętu. 2BA to obecnie standard przy osadzaniu grotów jak i shaftów. Rozmiar ten spotykany jest zarówno w Europie jak i Japonii. M3 spotykany jest w zasadzie tylko w Azji gdzie nazywany jest sleek lub acute. Lotki soft na M3 zachowują się prawie że identycznie ze swoimi odpowiednikami steel jeśli chodzi o wyważenie na barrelu z danego modelu soft/steel w zasadzie nie mają zmodyfikowanych wymiarów czy zmienionych środków ciężkości jeśli waga się pokrywa oczywiście.

         Groty steel to ostre końcówki które są zamontowane na stałe w barrelu ale można też barrele softowe przy użyciu convertion point przystosować do tarcz sisalowych. Steel Point zazwyczaj mają wymiary od 20-38mm. Obecna tendencja redukuje długość grotu steel i standardem zaczyna stawać się 26mm. Groty stalowe są często grawerowane w celu zwiększenia przyczepności zazwyczaj jednak powodują szybsze niszczenie sisalu od przecinania włókien w poprzek po wyrywanie ich. Najlepiej trzymają się tarczy czarne groty, które są matowe w dotyku, cześć jest pokrywana warstwą specjalnego silikonu (Nodor). Na wielu zawodach niedopuszczane jest używanie czarnych grotów, obowiązują tylko naturalne stalowe bądź chromowane. Nie wiem jaka jest tego przyczyna możliwe że chodzi o ich widoczność dla sędziego i kamer. Convertion point to adaptery na 2BA dla lotek soft. Zazwyczaj mają tendencję do rozważania lotki. Do kupienia są też wkręcane groty HardLip z włókna węglowego specjalnie do tarcz sisalowych zachowujące wagę i balans lotki jednak nie są one nadal dopuszczone na zawodach. Inny świetny produkt to tytanowe groty Powercore lub Target o wadze zaledwie 0,8g.

 

Trident

         Tridenty to osłony dla ostrego grotu w miejscu łączenia ze szczytem barrela. Osłona ta powoduje że lotka barrelem nie niszczy piór lotek już wbitych w tarcze przy Robin Hoodach i gęstych skupieniach. Zmniejsza się też kąt odbicia takiej lotki od drugiej. Tridenty są polecane zwłaszcza do barreli które zwężają się silnie na szczycie (torpedy) bo miejsca te są bardziej narażone na odpryski tungstenu i drobne uszkodzenia. Obecnie pojawiły się groty Target Storm których kształt niweluje potrzebę użycia tridenta.