Barrele i lotki

 

Target Precision Aviator 90%

Ta lotka budzi skrajne emocje chyba nie tylko u mnie, z jednej strony obłędny wygląd, niezła aerodynamika, niesamowicie szybki lot z niska parabolą. Z drugiej strony jej ważenie jest jakieś dziwne niby front ale wcale się tak nie zachowuje. O ile sam ścięty saber jak i microgrip są rewelacyjne na swój sposób o tyle decyzja o położeniu zmiennego gripa na tak krótkim odcinku to strzał w stopę i drażni niesamowicie. Na tej lotce nie idzie miejsca chwytu znaleźć! Target lepiej zrobi jak wreszcie zatrudni balistyka a nie Andego Warhola za projektanta. To nie wybieg mody!

Target Precision Voyager 90%

Barrel ma środek na przód. Lotka jest smukła jak na ten typ kształtu. Ma zmienny znakomity grip w zasadzie na całej długości więc może podejść i ciągnącym i pchającym lotkę graczom. Przyczepiłbym się do wymiaru na długość ona jest zwyczajnie zbyt długa jak na typ ważony na front, jednak ma stałe grono fanów więc może tylko mi to przeszkadzało. Generalnie model jest OK. ale radze porzucać wcześniej przed zakupem i zapoznać się z nim bo to specyficzny typ barrela i trudno się na nim odnaleźć z chwytem.

McCoy Stealth 90%

Znakomita seria back loaded są dłuższe od Sigm ale krótsze od tego co można dostać obecnie w innych firmach na tym kształcie. Unikatowe modele, dobrze wyważone z niską parabolą, naprawdę polecam. Grip jest łagodny co może być wadą jak i zaleta w zależności od preferencji. Tungsten McCoya ma najwyraźniej domieszkę niklu dzięki czemu nie czernieją jednak stop jest wyraźnie miększy. Dostępny w wagach 22g, 23g, 24g i 25g. Kiepski gwint na shafta źle się wkręca szczególnie Unicorny. Groty są zbyt silnie zahartowane i podatne na pęknięcia i stępienie. Polecam je wymienić.

McCoy Shark 90%

Klasyczna torpeda ważona na środek. Grip to razor dający mocny chwyt i gładkie wypuszczenie, jednak silnie podatny na uszkodzenia. Tungsten McCoya ma najwyraźniej domieszkę niklu dzięki czemu nie czernieją jednak stop jest wyraźnie miększy. McCoy jest niedroga lotką i może być użyty jako zamiennik dla Phase5 do tego dostępny w wagach 22g, 24g i 26g. Kiepski gwint na shafta źle się wkręca szczególnie Unicorny. Groty są zbyt silnie zahartowane i podatne na pęknięcia i stępienie. Polecam je wymienić.

McCoy Saber 90%

Klasyczny prosty i długi barrel. Grip to razor dający mocny chwyt i gładkie wypuszczenie, jednak silnie podatny na uszkodzenia. Tungsten McCoya ma najwyraźniej domieszkę niklu dzięki czemu nie czernieją jednak stop jest wyraźnie miększy. Tanie i dostępne w wagach 18g, 20g, 22g, 24g i 26g wymiary zbilansowane znakomicie na modelach i rosną symetrycznie na grubość i długość. Kiepski gwint na shafta źle się wkręca szczególnie Unicorny. Groty są zbyt silnie zahartowane i podatne na pęknięcia i stępienie. Polecam je wymienić.

Unicorn Gripper 2 90%

Gripper 2 to jedna z najlepszych serii front loaded na rynku. Znakomita przyczepność gripa. Dostępna w wadze 20g, 22g i 24g ostania najcięższy model ma jednak znacznie zwiększone wymiary na długość i zachowuje się inaczej niż bliźniaki, które są krótkimi „bączkami”. Stabilna lotka dająca dużą tolerancję. Softowy barrel w tej serii świetnie zgra się z cięższym steelowym jak ktoś gra na obu tarczach bo wymiary są zbliżone.

Unicorn Phase 5 95%

Lotka Phila ma unikatowe idealne wyważenie na środek co jest ewenementem bo na tym kształcie nawet modele opisane jako normal/center mają lekka tolerancje na przód. Brak lżejszych wag prawdopodobnie przyczyna tkwi w tym co potwierdza Unilab że to lotka dopasowana tylko dla Phila co wbija na płasko albo z ujemnym katem a lotka ma w tym pomagać ale ma wąską tolerancje na błędy. Jakość niezła ale osobiście nie widzę przewagi stopu 95% na tym modelu w twardości. Nadal obija się jak 90% i nijak ma się do jakości Sigm. Niemniej barrel jest wyraźnie cieńszy od analogicznych torped z innych firm.

Unicorn Phase 5 LP 95%

To samo co Phase 5 tyle że z microgripem ci co ją pchają trzymając za tył będą zachwyceni bo daje niesamowitą przyczepność. Microgrip w Unicornie jest położony jako gwint i skręca w przeciwieństwie do microgripów w Target.

Unicorn Phase 2 Phil Taylor 90%

Długi prosty barel z znakomitym gripem Purist. Świetna przyczepność, uznany model ale osobiście do paru rzeczy bym się przyczepił. Nawet jak na prosty barrel jest wyjątkowo długi ponad 53mm (na tej wadze standardem jest raczej 48-50mm) to robi swoje i dlatego radzę nawet osobom preferującym długie barrele porzucać wcześniej Phase2. Profilowanie szczytu - nie wiem po co jest tam minimalny zrąb przy kopule chyba do lepszego zawadzania i obijania barrela i piór.

Unicorn Sigma One 970 97%

Najwyższa półka w Unicornie. Obliczona matematycznie dla idealnej aerodynamiki. UniLab podaje że seria to ewolucja barrela J. Lowe choć wchodzi też oficjalnie do projektu P. Taylora - Power Evolution. Phase4 to Sigma Pro natomiast Phase6 to One z gripem Purist. Sigma One ma bardziej łagodne profilowanie względem lekko kanciastej Sigmy Pro. Lotka do dziś nie ma odpowiednika ani zamiennika w innej firmie. Prawdziwy jednorożec na rynku, ważony na środek ale z tendencją na tył, ma piękny, szybki i niski lot! Grip trzyma dobrze, najlepszy możliwy wolfram, tyko ta cena….

Unicorn Maestro Andy Hamilton (2010-2012?) 97%

Typ Sigma One 970 był też przez ponad dwa lata modelem A. Hamiltona i co ciekawe w znacznie niższej cenie różnica dotyczyła jedynie graweru z autografem Hamiltona zamiast oznaczenia Sigma. Kto chciał Sigmy a wiedział o tym fakcie i odpowiadała mu waga to kupił Hamiltony i zaoszczędzał przynajmniej 15 funciaków. Dostępna była w wagach 23 i 25g.

Unicorn Maestro Premier Natural Andy Hamilton (<2013) 97% 23g. Modyfikacja nieznaczna, model 23g który posiadam poza gripem położonym na całej prawie długości lotki niewiele różni się od starego typu, jak również od Sigmy One 970. Identyczne ważenie na środek, wymiary i kształt. Rzuca się tym w zasadzie tak samo. Model z pewnością większej liczbie osób podjedzie bo komfort na chwycie lepszy i ponownie mamy odczynienia z „tanią” Sigmą 970 która można nabyć za niższą kasę.

Unicorn Core T90 Two 90% 25g

Smukła torpeda back loaded. Lotki zgrabne, fajne ale długie zwłaszcza model 25g ma 51mm. Na tym ważeniu to zupełnie niepotrzebne. Leci niską parabola i szybko. Grip jest dużo łagodniejszy niż w Sigmach. Seria Core jest budżetową, lotki są tanie i często w promocji więc warto polować jednak w serii Core nagminne są wpadające do środka groty! Wina raczej po stronie samych grotów trafiają się węższe a lotka jest drążona głębiej, więc po silnym uderzeniu może wpaść.

Unicorn Core T90 Three 90% 24g

Torpeda ale na tyle spłaszczona że bliżej jej do prostych barreli. Co ciekawe to kształt sugeruje lekki front loaded a jest odwrotnie - to lotka ważona minimalnie na tył! Grip bardzo dobry położony na tylnim odcinku. Lotka dla pchających i łapiących raczej za tył barrela (w końcu to back loaded). Seria Core jest budżetową, lotki są tanie i często w promocji więc warto polować jednak w serii Core nagminne są wpadające do środka groty! Wina raczej po stronie samych grotów trafiają się węższe a lotka jest drążona głębiej więc po silnym uderzeniu może wpaść.

Unicorn Maestro Peter Manley 90% 22g

Staroszkolny DumDum i silny front loaded dający duża tolerancję na chwycie ale olbrzymią parabolę lotu. Wolfram jest OK. a lotka z oszczędnym gripem na centrum, wiec się prawie w ogólnie nie kruszy. Lotki te są tak krótkie że nie ma potrzeby aby był agresywny i tak dobrze leżą w palcach. Peter używa 19g, posiadam 22g o wymiarach 36 x 8.2mm. Obecnie DumDum brak w ofertach większości firm, są grube i topornie wyglądają ale to znakomite lotki zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych graczy.

Winmau Peter Manley 85% 21g

Po odejściu z Unicorna Manley związał się z Winamu czy powróci na szczyt to się okaże ale lotki jednak przeszły zmiany. Dodano grip na froncie ale jakoś nie odczułem tego, krawędzie dwóch szerszych nacięć są okrągławe. Testowałem 21g o wymiarach 38 x 8.2mm wyraźnie dłuższe od Unicorna. Brałbym stare Unicorny jakbym miał wybierać, za to są tańsze. Wolfram to 85% ale wiele wskazuje że pochodzi z Nodora więc ma jakość dobrą na poziomie 90% z innych firm.

Winmau Steve Beaton 90% 22g

Świetny grip i ogólny wygląd. Pomimo gładkiego przejścia w shaft profilowanie wyraźnie od pewnego momentu zwęża się i chwyt przypomina na końcu torpedę. Na niby prostym barrelu drażniło mnie to bardziej niż ewentualne zręby. Testowałem 22g model, lotka jest średnio długa, ważona na środek ale dziwnie mi się nią rzucało ani nie mogłem się do niej dostosować jak do długich ani nie mogłem użyć chwytu jak na krótkich. Przed zakupem polecam pograć bo zachowuje się specyficznie, musi trafić w gracza i vice versa.

Winmau Fox Fire 80% 24g

Torpeda ważona na przód z krótszym szczytem a dłuższym tyłem. Grip położony na centralnej części, oszczędny z prostych nacięć ale lotka się nie ślizga. Lotka wygląda podobnie do Nodorów NR-610 ale jak wspomniałem na początku ma znacznie krótszy szczyt. Lotki są tanie i sprawują się ok jak ktoś lubi ten typ barrela. Model który posiadam to 24g o wymiarach 8 x 40.7mm.

Red Dragon Fusion 1 90% 26g

Torpeda o profilowanym barrelu. Ważona na środek, bardzo dobra jakość wolframu, dostępna jako 22g, 24g i 26g. Wraz ze wzrostem wagi lotka jest pogrubiana w obrębie serii co jest dobrą decyzją i daje możliwość eksperymentowania z wagami. Jako profilowana albo znajdzie właściciela albo ktoś ją znienawidzi bo zmiany chwytu są ograniczone. Nie kupować w ciemno tylko po sprawdzeniu.

Winmau Andy Fordham Atomized Grip 90% 22g

Grubsza torpeda ważona na środek ale z wyraźna tolerancja na przód. Znakomity wolfram, grip centralny z zmatowionych laserem odcinków wyciera się z czasem ale nadal trzyma OK, tył barrela ma grip saber i daje znakomitą przyczepność. Dostępna w 22g, 24g i 26g. Świetna seria, boisz się ważenia Phase5? Kup Fordhamy!

Winamu Assault 90% 20g

Testowałem model 20g, wykonanie rewelacyjne, ważona na front, bardzo krótka lotka, sugeruje DumDuma ale parabola jej lotu jest wyraźnie niższa podobnie jak w Voyager, zresztą ogólny kształt też nawiązuje do tego typu. Stabilna mała bombka. Silny grip. Sprzęt unikalny (brak zamienników) i niedrogi ale z racji specjalistycznego kształtu nie polecam kupować w ciemno ale lotka Może stanowić świetną alternatywę pomiędzy torpedami a DumDumami i do takich darterów ją kieruję.

Red Dragon Peter Wright Snakebite 3 Silver 90% 22g

Torpeda, znakomita jakościowo z gripem razor (brzytwa) mająca silną przyczepność. Model 26g jest sugerowaną alternatywą Phase5, co sam Wright nachalnie podkreślał shaftami Unicorna. Nie posiadam 26g wiec nie ręczę że są wyważone podobnie (na idealny środek), 22g model ma tolerancję na przód ale nie widać tego w rzutach. 22g to unikat ponieważ zachowuje długość (40.5mm) a waga ujęta jest z grubości (7.3mm). Należy ją traktować jako indywidualny oddzielny model, zachowuje się zupełnie odmiennie od znanych mi torped np. A. Fordham22g.

Nodor NR-609 / Red Dragon Swing Fire 80% 21g

Klastyczna torpeda z Nodora ważona na środek z nieznaczną tolerancją na front. Szeroki zakres wag niestety zawartość wolframu to tylko 80% więc powyżej 24g modele są już wydłużane powyżej 41mm. Tani zamiennik dla lotek Lowa. Grip prosty i oszczędny ale spełnia zadanie.

Nodor NR-610 / Red Dragon Mantra 80% 22g

Klastyczna torpeda z Nodora ważona na front. Szeroki zakres wag niestety zawartość wolframu to tylko 80% więc powyżej 24g modele są już wydłużane powyżej 41mm. Tanie i dobre często polecane ale trzeba pamiętać że to ewidentny front loaded i bliżej mu w locie do łagodnych dumdum - nie może być traktowany jako zamiennik dla Lowe czy Phase5 jak się często słyszy. Lotka daje duża tolerancję grip prosty i oszczędny ale spełnia zadanie.

Nodor NR-805 / Red Dragon 112D 80% 18g

Lekki barrel ważony na środek, kształt to silnie spłaszczona torpeda i należy lotkę traktować jako prostą. Barrel średnio długi powinien spodobać się wielu osobom. Grip raczej dyskretny ale spełnia swoje zadanie.

Nodor NR-1002 / Designa Hellriser S2 / Red Dragon Hellfire 80% 22g

Prosty równoległy barrel ważony na środek. Grip położony na całej długości, pomimo gęstości jest dosyć gładki i jego przyczepność jest bardzo przeciętna. Lotka jest zgrabna, tania i dostępna w wielu sklepach jako produkt OEM. Jeśli nas ogranicza budżet to warto ja zakupić jeśli możemy jednak dołożyć to na bank wybierzemy coś lepszym z gripem z oferty zarówno w Nodor jak i innych firmach.

Red Dragon Dragonflys 6 Second Generation 95% 22g

Cała seria Dragonflys ma znakomity wolfram jest elegancka. Model który zakupiłem to typ 6 22g wybrałem go ze względu na unikalny posredni wymiar 45.7 x 6.6mm. Lotka stabilna ważona na środek z tolerancja na przód. Dobra aerodynamika, i ogólne profilowanie, grip prościutki i standardowy ale nie miałem problemów z równym chwytem czy ślizganiem. Dobra do przesiadki z prostych barreli softowych bo te mają do 45mm zazwyczaj, spodoba się tym co nie lubią zbyt długich ale nie chcą też torped.

Nodor NR-612 / Red Dragon Flightmaster Torpedo 1 80% 24g

DumDum może być z powodzeniem używany jako alternatywa dla lotek P. Manleya. To bardzo dobre i stabilne barrele. Grip oszczędny jednak profilowanie i tak daje pewny chwyt. Lotki tanie a na tym kształcie 80% stop w niczym nie przeszkadza (ba, są nawet węższe od oryginalnych!). Testowałem model 24g o wymiarach 7.8 x 40.6mm wiec nie odbiega to drastycznie wymiarami od Unicornów Manleya o analogicznej wadze. Polecam!

Red Dragon Amberjack 12 90% 22g

Jest to rozwinięcie Serii 200 Nodora dla Red Dragon. Typowy parrel czyli prosty, cieniutki i równoległy barrel. Ważony na środek z tolerancja na przód. Świetny stop i ogólny wygląd. Grip zmieniony od połowy na rzadszy, paradoksalnie to gesty na froncie wydaje się bardziej śliski. Nacięcia są gęste ale gładkie czy to wada czy zaleta to już zależy od preferencji. Lotka podchodzi już pod przedział HighEnd w bardzo atrakcyjnej cenie jak z resztą cała seria.

Nodor 900 / Red Dragon Golden Eye 2 80% 21g

Model który posiadam to 21g (reszta modeli w serii już słabo wypada z wymiarami) i jest to zdecydowanie jedna z najlepszych lotek ala John Lowe. Krótka i wąska (40.5 x 7.3mm!) torpeda ważona na środek z minimalną tolerancją na przód. Znakomity i niepowtarzalny wygląd (realnie jest lepiej niż na foto), funkcjonalny grip dający olbrzymie możliwości w chwycie na dowolnym odcinku. Jedynie stop mógłby być lepszy ale przy tej śmiesznej cenie polecam bo to znakomity produkt.

Blackveindarts Black Phanters 90% 24g

Lotka z niezłego stopu do tego tania ważona na środek z niewielką tolerancją na przód. Ponieważ lotka jest lżejsza to automatycznie cieńsza a nie skracana co jest raczej ewenementem na tym kształcie. Z wyglądu to przecież 24g Phase5! Czyli coś czego do tej pory nigdzie nie można było dostać. Model na bank zrobiony przez Nodor dla sprzedawcy Blackveindarts którego można znaleźć niestety tylko na Ebay.

Blackveindarts Venom 90% 23g

Torpeda profilowana, lotka ma wiele wspólnego z barrelami w stylu Target Voyager ale jest znacznie krótsza i ciut grubsza. Osobiście uważam że to lepiej w każdym razie znów coś unikalnego za rozsądne pieniądze. Grip położony raczej na przód więc pod ciągnących lotkę za przód graczy ale profilowanie i tak odmierza miejsce chwytu wiec ci co łapią na tyle i pchają nic nie stracą z powodu braku gripa na tej części. Model na bank zrobiony przez Nodor dla sprzedawcy Blackveindarts którego można znaleźć niestety tylko na Ebay.

Harrowss E. Bristow 24gK 90%

Świetny klasyczny wygląd i silny radełkowy grip. Barrel wygada na równoległy ważony na centrum. Długość barrela to 48mm, a środek ciężkości jest na 21mm od frontu. Bristowy to ewidentny front loaded choć może nie tak silny jak typowe fronty. Dają sporą tolerancję na chwycie ale i większa parabolę. To tłumaczy popularność tego modelu wśród początkujących i dlaczego są polecane na pierwsze lotki. Trzeba to mieć na uwadze dokonując zakupu - leci i leży w zupełnie innej „szufladzie” od podobnych kształtem choćby Unicornów. Najlepiej u mnie działały z shaftami medium choć na dłuższych barrelach używałem zazwyczaj midi lub shortów.

Dartsclearance 95% Tungsten Darts 23g

Unikatowe wymiary 7,1 x 43mm. Lotka ważona idealnie na środek. Lotka sprawia wrażenie prostego barrela ale bliżej jej do torped we właściwościach lotu.  Produkt na wyłączność sprzedawcy Dartsclerance z eBay. Wysoka jakość niska cena jedyny minus to kiepska tolerancja powyżej 0,1g na barrelach, ale to nie ma najmniejszego wpływu na grę.

 

 

 

Ciąg dalszy recenzji na kolejnej stronie