Tarcze

 

Winamu Blade 4

To IV generacja tej tarczy. Ma najlepszy kontrast z tarcz w których jasne sektory nie są farbowane. Czerń jest głęboka a sizal naturalnie jasny. Wizualnie to najlepsza tarcza w tym segmencie cenowym. Drut jest dosyć głęboko osadzony ale wyraźnie grubszy niż w Focus czy Unicorn Eclipse i ma większą tendencję do odbić lotki. Kenijski sizal o dziwo tutaj jest drobny i gęsty tarcza nie przesycha łatwo podobnie jak Focus. Dźwięk jest podobny przy wbijających się w różne sektory lotkach co sugeruje że sizal jest ubity równomiernie, ale tarcza jest stosunkowo miękka. Lotki wbijają się bardzo głęboko po same barrele co osobiście mi się nie podoba bo drut może niszczyć tridenty osadzone na krótkich grotach i samemu też łapać uszkodzenia od krawędzi barrela. Praktycznie wszystkie lotki  od 12g do 26g zatrzymują się zazwyczaj dopiero na desce pod sizalem. Tarcza jest znakomita jakościowo i w zasadzie nie trafiają się wybrakowane modele, selekcja jest dosyć ostra na produkcji. Pola zwłaszcza potrójne i podwójne są bez ubytków, czy nierówności sizalu, krawędzie są domalowane.  Za to dziury wyparowują w oczach, tarcza zasklepia otwory najszybciej na rynku. Bloczki mają bardzo grubą warstwę z foli („żyłki” na strukturze) która nie przyjmuje lotek i również powoduje odbicia.

Bulls Focus

Tarcza ma cieniuteńki ostry drut podobnie jak Unicorn Elicpse. Sizal jest kenijski: gruby i bardziej „drewniany”, widać od razu jego odmienność i bawet bez napisów na tarczy Focusa rozpoznaje się do razu. Sizal niestety jest bardzo ciemny przez co tarcza wygląda brzydko. Kontrast jest słaby a Focus to typowy „kopciuch” do PUBu a w domu straszy. Focus ma bardzo gęsto ubity sizal co widać niestety czasem po wykrzywianiu się pająka, to nie pająk jest krzywy ale nie wytrzymuje naporu sizalu i deformuje się. Względem innych tarcz ma się wrażenie że ma co najmniej o 33% więcej włókna. Focus zasklepia otwory dosyć dobrze ale dzieje się to w czasie, przeważnie przez noc. Minusem jest wyłażąca folia z bloczków ale to problem wszystkich tarcz. Nawet ciężkie lotki wbijają się zazwyczaj do połowy grotów i ciężko w nowym Focusie dobić się do deski. Dosyć dobrze trzyma też lekkie lotki bo powierzchnia nie wysycha i nie tworzy się skorupa jak na słabiej ubitych tarczach. Dźwięk jest podobny przy wbijających się w różne sektory lotkach co sugeruje że sizal jest ubity równomiernie. Sektory są domalowane poprawnie przy pająku ale niestety zdarzają się mankamenty z równością powierzchni sisalu, nie jest to efektem puchnięcia zawalony jest najwyraźniej etap szlifowania zaraz po ściśnięciu bloczków i przed założeniem bednarki. Przydałby się lepsza selekcja towaru na linii produkcyjnej i to jest największa wada tej traczy i uniemożliwia zaliczenie jest do segmentu Premium. Focus ma najlepszy stosunek ceny do jakości w segmencie profesjonalnych tarcz turniejowych i ma wręcz legendarną żywotność nawet w fatalnych warunkach. Przeżyje mordownie gdzie jest zbyt sucho albo zbyt wilgotno, grzyba i ze 2-3 Eclipsy.

Unicorn Elipse Pro

Super cienki drut, jednak ma tendencję do wychodzenia z tarczy z czasem. Sizal indyjski średnio ubity, dobrze przyjmuje większość lotek. Dźwięk jest odmienny przy wbijających się w różne sektory lotkach co sugeruje że sizal jest ubity nierównomiernie. Eclipse słabo zasklepia otwory a sizal łatwo się tnie i wyciąga a tarcza zwyczajnie niszczeje dosyć szybko i miesięczny Unicorn niestety wygląda jak półroczny Focus. Ma tendencję do wysadzania bloczków i puchnięcia od wilgoci. W suchych pomieszczeniach tworzy skorupę co skutkuje odbiciami bardzo lekkich lotek, a sam sizal potrafi odejść od pająka nawet na 3mm tworząc szparę jak w starej podłodze drewnianej. Tarcza wymaga dobrych warunków w pomieszczeniu. Eclipse wypada parametrami blado gdy się uwzględni cenę. Selekcji na linii produkcyjnej najwyraźniej brak, można trafić świetną sztukę jak i wybrakowany model z przesuniętym bullem, pokrzywionym, pękniętym czy przesuniętym pająkiem, ubytkami i nierównościami na sektorach. Z drugiej strony to oficjalna tarcza PDC ale zawsze wieszana jest świeża, przeglądnięta sztuka pod kamery.

Pentathlon Precision

Tarcza w tej samej technologii co Eclipse Pro więc odsyłam do recenzji Unicorna. Dodam tylko tyle że jest droższa od niego.

Harrows Club Classic

Tania tarcza z okrągłym drutem. Sizal prawdopodobnie indyjski. Wolno zasklepia otwory, sizal jest słabo ubity i przesycha, szybko tworzy skorupę na powierzchni odbijająca lekkie lotki. Generalnie to najtańsza tarcza na rynku wiec nie co oczekiwać od niej jakości ale zdecydowanie lepiej dołożyć do czegoś lepszego.