Pióra

 

●●●●●

L-flights

Sztywne pióra z pogrubionymi krawędziami i stabilizatorami kąta rozchylenia piór. Bardzo wytrzymałe na oko f-flights przeżywają do 4 kompletów zwykłych piór (75micro), zleży wszystko od gracza jakie skupienie osiąga, od siły rzutu i wagi lotek. Dają bardzo stabilny lot. Fabrycznie z pierścieniami (6 sztuk) i gotowym otworem slot lock. Polecane do shaftów nylon ale nie powinno być problemów z osadzeniem ich w aluminiowych. Z wad wysoka cena oraz większa waga piórek. Dostępne jako STD, Kite, Pear, Slim.

●●●●●

L-case

Dobrze kupić to pudełko na L-flights - l-case bo nawet L-flights zleżane w złym opakowaniu zaczynają  się krzywić a potem są nie do odgięcia, a pudełko samo przydaje  się tez do innych piórek dużo bezpieczniejszy sposób przechowywania niż wkładanie całych lotek do czegokolwiek innego niż unopaki. FAT wchodzą razem z małymi protektorami aluminiowymi do niego, plastikowe i nylonowe już się nie mieszczą ale plastików i tak używam tylko do longlife. To pudełko to jest naprawdę podstawa jeśli nie posiadamy unopaka na lotki.

●●●●●

Marathon FAT

Myślałem że technologia F.A.T będzie przypominać choć cokolwiek rozwiązania z L-flights ale nic takiego tam nie ma, ciut grubsze miejsce łączenia piór, żadnych stabilizatorów kąta! Dla L-flights to żadna alternatywa. F.A.T mają niezły kąt i wytrzymałość jednak sporą wadą jest rozwarstwienie, które pojawia się szybciej niż typowe uszkodzenia a dokładniej odklejanie warstwy z nadrukiem co może je skreślić z miejsca u wielu osób. Dostępne jako Shape.

●●●●●

Power (McCoy/R4X)

Wysoka sztywność i niezły trwały kąt rozchylenia piórek. To najtańsze pióra z gramatury 150, tańsze od wielu firmowych 100 i mają wielu zwolenników choć są od niedawna na rynku. Power są grube ale sklejone z kilku warstw a powinien być monolit byłby trwalsze. To ciężkie pióra. Z czasem rozszczepiają się. Wizualnie robią dobre wrażenie kolory mocne i nie ścierają się. Dostępne jako STD, Kite, Pear. Pióra grube i raczej pod nylonowe shafty.

●●●●●

Long Life

Pióra nylonowe o bardzo wysokiej żywotności. Minusem jest słaby i nietrwały kąt rozchylenia piór co jest normalną konsekwencją tego że są materiałowe. Zaletą odporność na rozdarcia i przebicia. Mogą sprawić problem z osadzeniem w shaftach aluminiowych i polecane są wyłącznie do nylonów i przekładanych (Wings, Phase5). Podobnie jest z protektorami tylko nylonowe i plastikowe. Dostępne jako STD, Kite, Pear, Slim.

●●●●●

Target Pro 100

Dobre piórka o gramaturze 100. Trwałość przeciętna względem konkurencyjnych 100, znakomite wzory na pewno jedne z najładniejszych piór. Dostępne jako STD, Kite, Pear, Slim. Druk nie schodzi. Z minusów łatwo utrwalają zagięcia skrzydeł, tworzy się efekt śmigła. Świetne i pod nylonowe i aluminiowe shafty.

 

●●●●●

Target Rhino 150

Pióra pomimo wysokiej sztywności, świetnego kąta rozczarowują. Cena nieadekwatna do trwałości, te plastikowe pióra są najdroższymi rynku w swojej klasie a rozwarstwiają się i wypadają dużo gorzej od Power McCoya. Trwałość niższa od 100 Marathona a cena dwukrotna. Uważam ze to kiepski interes.

●●●●●

Target Match 75

Stanadardowe pióra Targeta, trwałość przeciętna, znakomite wzory. Dostępne jako STD, Kite, Pear, Slim. Druk nie schodzi. Z minusów łatwo utrwalają zagięcia skrzydeł, , tworzy się efekt śmigła. Niska gramatura sprzyja szybkiemu zginaniu i niskiej sztywności. Świetne i pod nylonowe i aluminiowe shafty.

●●●●

Marathon

Uznane pióra o gramaturze 100 o dobrej sztywności i wytrzymałości. Długi czas miały najlepszy stosunek ceny do trwałości. Z tańszych piór nadal to jedna z najlepszych opcji. Dostępne jako STD (Shape), Kite, Pear, Slim. Ostatnio pojawiło się sporo nowych znakomitych wzorów i nie jesteśmy już zdani na ich opatrzony i paskudny wygląd.

●●●●●

Unicorn Metalic

Metaliczne pióra o bardzo wysokiej sztywności. Wytrzymałość kontrowersyjna bo bardzo szybko pękają w miejscu osadzenia na shafcie na zgięciu skrzydeł w shaftach aluminiowych, za to w nylonach trzymają się naprawdę długo. Pióra te są ciężkie. Jak to bywa u Unicornem z tych też schodzi farba i to w postępie geometrycznym. Już jednorazowe osadzenie ich w lotce skutkuje musowym myciem rąk. Po dwóch założeniach pióra te wyglądają zwyczajnie parszywie.

●●●●●

Dimplex

Matelizowane chropowate pióra o bardzo wysokiej sztywności. Wytrzymałość kontrowersyjna bo bardzo szybko pękają w miejscu osadzenia na shafcie na zgięciu skrzydeł w shaftach aluminiowych, za to w nylonach trzymają się naprawdę długo. Pióra te są ciężkie. Mają swoje wierne grono fanów. Dostępne jako STD, Kite, Pear, Slim.

●●●●●

Unicorn 120 (plus shape 6.14 SQ)

Pióra te znane są mi. Z serii Power, Maestro. Pióra te jak i reszta 100 z Unicorna są średnio trwałe do tego bardzo schodzą z nich kolory i nadruk. Zdecydowanie lepiej wypadają Pro 100, Ruthles i Marathon. Jedyna ich zaletą może być inny rozmiar i specyficzne kształty jakie posiadają te pióra. Na sklepach pióra są oznaczane jako STD sam Unicorn oznacza je jako Plus ale bliżej im ze specyfikacją do kształtu rocket.

●●●●

Ruthles

Uznane pióra o gramaturze 100 o dobrej sztywności i wytrzymałości. Alternatywa dla Amazon i Marathon. Długi czas miały najlepszy stosunek ceny do trwałości. Z tańszych piór nadal to jedna z najlepszych opcji. Dostępne jako STD, Kite, Pear, Slim. Alternatywa dla Marathonów i Amazonów.

●●●●

Polymetronic Solid, Poly Plain - Jednokolorowe piórka Nodora spotykane często jako OEM w innych firmach. Jak na cienkie tanie pióra są całkiem wytrzymałe, są elastyczne a uderzenia pióra o pióro są dla nich bezpieczniejsze. Zagrożeniem jest tylko grot i barrel. Polecam uważać bo w niektórych sklepach pod swojską nazwą Poly określane są wszystkie tanie pióra jak leci. Odróżnić je można po znakomitym kącie, nie zwijają się w śmigło, nie rozwarstwiają się ale uszkodzenia je przecinają. Pióra te mają wg. mnie mają najlepsze właściwości pomimo delikatności.

Najlepiej kupić je hurtem z upustem w którymś sklepie angielskim.

●●●●●

Polymetronic, Poly Colour

Niby seria ta samo co jednobarwne ale zdecydowanie różnią  się właściwościami i wykonaniem. Niestety nie są juz tak sztywne. Różnice widać wizualnie choćby po krawędzi pióra która jest biała, podczas gdy monochromatyczne są w swoim kolorze. Wygląda to tak jakby pomiędzy warstwami zewnętrznymi była cienka papierowa warstwa z kolorowym drukiem. Piórka nadal dobre jednak nie mają już atutu jednobarwnych które to mają niesamowitą symetrię i sztywność dające znakomite właściwości lotne.

●●●●●

Carbon

Piórka wzmocnione warstwą węgla, zachowują się podobnie do metalicznych, sztywne, twarde, dobry kąt. Nie schodzi z nich farba, świetna a może nawet lepszą alternatywa dla bardzo podobnych do nich Graflite. Z minusów są to piórka dosyć ciężkie i mogą dociążać lotkę na tył. Dostępne niestety tylko jako shape. Są bardzo trwałe i przeżywają w zasadzie wszystko w tym przedziale cenowym jak i technologicznym, wymiana następuje w zasadzie po wystrzępieniu się krawędzi z bardziej estetycznych niż praktycznych powodów. Niestety są drogie ale i tak finalnie wypadają bardzo ekonomicznie. Carbony to takie czołgi w świecie piórek.

●●●●●

Graflite

Piórka wzmocnione warstwą grafitu, zachowują się podobnie do metalicznych, sztywne, twarde, dobry kąt. Nie schodzi z nich farba, podobne są trochę do Carbonów. Pełna seria kształtów Shape, Slim, Combat, Fantail, V-wing. Z minusów są to piórka dosyć ciężkie i powodują dociążenie lotki na tył. Bardzo trwałe i przeżywają w zasadzie wszystko w tym przedziale cenowym jak i technologicznym, wymiana następuje w zasadzie po wystrzępieniu się krawędzi z bardziej estetycznych niż praktycznych powodów. Niestety są drogie ale i tak finalnie wypadają bardzo ekonomicznie.